KIZ ARKADAS, bayan arkadas, arkadaslik, kiz msn adresleri

Geri git   KIZ ARKADAS, bayan arkadas, arkadaslik, kiz msn adresleri > GENEL > KIZ ARKADAŞ FORUMU > Chat


Aydının coğrafi özellikleri aydının iklimi ve bitki örtüsü nedir Chat

KIZ ARKADAŞ BULMA SİTESİNE HOŞGELDİNİZ!

ÖNEMLİ UYARI

KIZ ARKADAŞ SİTESİ SEVİYELİ BİR ARKADAŞLIK SİTESİDİR. TÜRK AİLE VE AHLAK YAPISINA UYGUN OLMAYAN MESAJLAR YAZMAK, FOTOĞRAFLAR PAYLAŞMAK, SEKS VB. KONULAR İÇEREN BAŞLIKLAR AÇMAK, CEP TELEFONU PAYLAŞMAK YASAKTIR! TESPİT EDİLEN MESAJLAR VE ÜYELER TEK TEK SİLİNMEKTEDİR.Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1 (permalink)  
Alt 01-19-2011, 08:23 PM
Senior Member
 
Üyelik tarihi: Aug 2009
Yaş: 26
Mesajlar: 68.487
Exclamation Aydının coğrafi özellikleri aydının iklimi ve bitki örtüsü nedir


kizarkadas.gen.tr - sohbet ve chat haberleri

Aydının coğrafi özellikleri aydının iklimi ve bitki örtüsü nedir

Aydının Coğrafi Özellikleri Aydının Coğrafi Konumu Aydının iklimi ve bitki örtüsü nedir dağları ovaları akarsuları nelerdir.


Aydının Coğrafyası
Aydın; Doğu Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu üçgeninin tam ortasında yer alan, Türkiye’nin tarım, sanayi ve dış ticaret ile turizm faaliyetlerinin birarada bulunduğu, ekonomisi en gelişmiş bölgelerden olan Ege Bölgesi içindedir.

Aydın ili ilk çağlardan beri verimli toprakları, elverişli, iklimi, ticaret yolları üzerinde bulunması nedeniyle önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. Tarihi süreç içerisinde çeşitli uygarlıklara beşiklik etmiş, bugün hala geçmişin derin izlerini taşıyan güzel yurt köşelerimizden biridir. Günümüzde de tarımsal faaliyetlerin yoğunluğu ve çeşitliliği, turizm olanaklarına sahip bulunması il’in önemini giderek artırmaktadır.

Aydın, Anadolunun batısında, Ege Bölgesi’nin güneybatı kesiminde kıyı Ege bölümündedir. Doğuda Denizli, Batıda Eğe Denizi, Kuzeyde İzmir ve Manisa , Güneyde Muğla illeri ile çevrili olup yüzölçümü 8.007 km² dir. 37-38 kuzey enlemleri ile 27-29 doğu boylamları arasındadır

Aydının Dağları

Büyük Menderes vadi oluğunun kuzey ve güneyinde birbirlerine bazen yaklaşan bazen uzaklaşan iki dağ sırası yer alır.Kuzeydeki bu dağların sıraları Dinar yakınlarından başlayarak Ege Denizinde son bulur.300 Km kadar uzunluktadır.Aydın Dağları genel adını alırlar.Kolayca aşınabilen kütlelerden oluşmuş bu dağlar dar ve derin vadilerle parçalanmıştır. Bu derin vadilerin tabanlarında genellikle kuruyan sel yataklarının çakılları görülür.Yamaçları ve vadiler zeytinlikler, daha yukarıları ormanlarla kaplıdır.Büyük Menderes ve Küçük Menderes vadisi arasında bir duvar gibi uzanırlar.Yükseklikler çok olmamasına rağmen geçit vermezler.Bu nedenle Aydın-İzmir Karayolu ve Demiryolu bu dağların eteklerini izleyerek Ovacık ve Gümüş Dağı arasındaki vadiden Selçuk’a ulaşır.

Aydın Dağlarının yer yer yükselen tepeleri Horsunlu’nun kuzeyinde Karlık 1732m, Kuyucak’ın kuzeyinde Karadağ 1353 m, Nazilli’nin kuzeyinde Oyuk dağı 1460m, Sultanhisar’ın kuzeyinde doğusu dik kayalıklardan oluşan Malgaç 1343 m.Bunlar Aydın üzerinde yeniden yükselerek Cevizli Dağlarını meydana getirirler. Bunlardan Üçkoz Tepesi 1446 m.ye ulaşır.Cevizli dağlarından sonra alçalarak Ortaklar yakınında geçit verirler ve güney batıya yönelirler.Bu sırada Gümüş Dağı 1020 m.dir.Yeniden bir yay çizerek batıya doğru uzanan Samson Dağları bir yarımada yaparak Dipburun’da denize ulaşırlar. Samson Dağlarının en yüksek tepesi 1229 m.dir.

Büyük Menderes nehrinin güneyindeki dağlar yer yer büyük vadilerle yarılmış kütleler görünümündeki Dandalas Çayının doğusunda Babadağ’ın yamaçları yükselmeye başlar.Bu dağın doruğu 2380m.dir ve Denizli İl’i sınırları içindedir.Doğu yamaçlarında Karacasu yaylası, Karıncalıdağ’da ormanlarla kaplı tepeler 1699m.ye yükselir;diğer yandan Büyük Menderes’e doğru uzanarak Akçay Vadi’sinde sona erer.İl’in en büyük yükseltisini sunan Madran Dağı üç yanı vadilerle çevrili büyük bir kütlenin ortasında yükselir.Çine Çayı’nın batısında Gökbel daha sonra Beşparmak Dağları, Bafa Gölü çevresinde dolanarak Ege Denizi’ne ulaşırlar.Güneydeki dağ sıraları Menteşe Dağlık kütlesiyle ayrılmaz bir bağlantı kurarak,Muğla İl sınırları içinde uzanırlar.

Akarsular;

Büyük Menderes: Menderes Aydın Ovasında akarak birçok dirsekler çevirir.(Batı dilerinde,Menderes’e verilen Meandr adı coğrafyada nehirlerin dirseklerini anlatan bir terim olarak kullanılır.)Ege Bölgesinin en uzun akarsuyudur.İç Batı Anadolu’da Sandıklı-Afyon arasındaki platolardan doğar.Çivril yakınlarından geçtikten sonra, Dinar’dan gelen ve Işıklı Gölünü dolduran sularla beslenir.Sağdan katılan Banaz çayını aldıktan sonra,dar ve derin vadileri izleyerek Sarayköy yakınlarında ova düzlüğüne iner.Denizli ovasından gelen Çürüksu burada soldan Büyük Menderese katılır.Bundan sonra Büyük Menderes vadisi diyebileceğimiz bir oluk içinde, batıya doğru yönelir ve Aydın İli sınırları içine girer.Nehrin uzunluğu 435 Km, İl içindeki uzunluğu 170 Km.dir.Balat köyü yakınlarında bir delta ile Ege Denizine dökülür.

Dandalas Çayı: Karacasu’nun güney-doğusunda toplanan suların sonuçudur.Başlangıçta Ceyre çayı adını alır.Babadağ eteklerinden gelen Işıklar deresi ve Akyar deresi sağdan katılır.Çakıllı ve kayalı bir yatakta hızla akarak düzlüğe iner ve Kuyucak yakınlarında Büyük Menderes’e kavuşur.

Akçay: Muğla’nın kuzey doğusundaki dağlardan doğar.Tavas ovasına bakan yamaçlardan gelen Yenidere ile birleşir.Dar ve derin vadiler içinde hızla akmağa başlar. Bozdoğan yakınlarında,ova düzeyine inmeden önce,üzerinde Kemer Barajı kurulmuştur.Yenipazar yakınlarında Büyük Menderes’ kavuşur.

Çine Çayı: Yatağan ovasında toplanan Bencik ve Kamış derelerine,Bozüyük köyü kenarında “Pınarbaşı” denilen büyük bir kaynaktan çıkan suların katılmasıyla ulaşır. Sağnan Gökçay ve Madran derelerini içine alır.Eskiçine’de ova yüzeyine iner. Çine ovasını suladıktan sonra Büyük Menders’e ulaşır.(Eskiçine’ye gelmeden önce yeni bir baraj çalışması 2000 yılında başlamıştır.)

Göller ve Barajlar;

Bafa Gölü; İldeki tek göldür.Muğla ili sınırından Beşparmak ve Kocaorman dağlarının eteklerinde yer alır.Eski bir körfezin önünü Büyük Menderes’in doldurmasıyla oluşmuştur.Yüzölçümü 62.5 km2 dir.Denizden uzaklığı 20 km dir.tarih: 01-19-2011 08:50 PM
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz


Şu Anki Saat: 07:33 AM


Powered by vBulletin® Version 3.9.0
Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.

Kız Arkadaş kız arkadaş, bedava kız arkadaş, kız arkadaş ara


kız arkadaş , bayan arkadaş , at yarışı , at yarışı sonuçları

kizarkadas.gen.tr seviyeli bir arkadaşlık sitesidir. Site içeriği site üyeleri tarafından oluşturulmaktadır. Sitedeki paylaşımlar üyelerin sorumluluğundadır. Site yöneticileri uygunsuz içerikleri tesbit ettiği takdirde o içeriği yayından kaldırmaktadır. Herhangi bir şikayet, istek ya da önerileriniz için bu linkteki foruma mesaj yazınız.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77